Уроки державної мови Уроки державної мови Уроки державної мови
 
НАЗАД ЗМІСТ ВПЕРЕД

Обличчя — лице

Збігаються в значенні “передня частина голови” та в переносному “загальний вигляд, обриси чогось”. Тільки лице вживається в розумінні “верхній, зовнішній бік предмета” (протилежне спід): на лице, з лиця. І тільки обличчя, коли мовиться про моральні якості людини, про її духовні, творчі особливості, норми поведінки. В усному мовленні інколи замість обличчя безпідставно вживають облік. Тим часом облік в українській мові має зовсім іншу семантику (означає систему реєстрації певних груп населення, народногосподарських цінностей тощо).

Міра — захід

У значенні “захід для досягнення, здійснення чогось” слово міра в літературній мові не вживається. Тому замість ненормативного вислову приймати міри (поширений в усному мовленні) треба ставити вживати заходів. Також у міру розвитку краще замінювати на з розвитком, а у міру вдосконалення конструкції — на з удосконаленням конструкції тощо.

Писемність — письменність — письменство

Мабуть, через звукову подібність цих іменників автори й промовці інколи помиляються, використовуючи їх у невластивому значенні.

Писемність передає такий зміст:

1. Система графічних знаків, уживаних в якій-небудь мові або групі мов. Слов’янська писемність.

2. Сукупність давніх писемних, літературних пам’яток.

Письменність — уміння писати й читати. Письменність народу, показник письменності.

Письменство — синонім слова література. Красне письменство. Уживається і як збірне поняття “письменництво, письменники”. Письменство України.

Отже, розрізняйте значення цих лексем, ставте кожну з них на своєму місці.

Підготував Борис РОГОЗА, ”Хрещатик”

 
НАЗАД | ЗМІСТ | ВПЕРЕД

© Редакція газети "Хрещатик" Тел./факс: (044) 235-3260. E-mail: info@kreschatic.kiev.ua