Уроки державної мови Уроки державної мови Уроки державної мови
 
НАЗАД ЗМІСТ ВПЕРЕД

Відміняти — скасовувати

В українській мові дієслово відміняти (відмінювати) виражає зміст “робити когось або що-небудь інакшим; змінювати”. “Тепер я наче трохи натуру відмінила” (Леся Українка). На позначення ж поняття “визнавати, оголошувати щось недійсним, незаконним, припиняти дію чогось” використовуємо слово скасовувати. Скасовувати (скасувати) розпорядження, рішення, закон, указ, вирок, заняття і т. ін. “Заняття в школах під час епідемії грипу скасували” (з газети).

Однак під впливом російського отменять у нас у значенні “скасовувати” нерідко безпідставно вживають відміняти. І не тільки в усному мовленні. Наприклад, у “Романі міжгір’я” Івана Ле натрапляємо на фразу: “Не нами це (присуд кари) вигадано, не нам його й відміняти”. Зрозуміло, тут годилося б поставити скасовувати.

Не відношення, а ставлення

Російські блоки “отношение к делу”, “хорошее отношение к людям”, “во все отношениях” наші мовці часто тільки калькують. Кажуть: “Я з ним в добрих відношеннях”, “твоє відношення до справи” і под. У таких утвореннях слово відношення недоречне. Слід вживати ставлення: “добре ставлення до людей”, “твоє ставлення до справи”. Однак це ще не свідчить про високу мовну культуру. Треба добирати синоніми до цих комунікативних формул. Так, замість штучного “у всіх відношеннях” можна сказати: “з будь-якого погляду”, “з усіх боків”, “як не глянь”, “як не подивися”, “всебічно”. Замість ненормативного “поверхове відношення до справи” краще вживати “поверхове ставлення” або “поверхово (недбало) ставитися до справи”.

Очка — очки

Деякі іменники середнього роду в називному та знахідному відмінках множини закінчуються на -а: відро — відра, вухо — вуха, озеро — озера, яблуко — яблука, очко (зменшене від око) — очка (пам’ятаєте, в пісні: “чорні очка, чорні очка, як терен”). А ось від іменника око замість множини вживають стару форму двоїни — очі. Слово ж очко (спортивний термін) має у множині форму очки.

Підготував Борис РОГОЗА, ”Хрещатик”

 
НАЗАД | ЗМІСТ | ВПЕРЕД

© Редакція газети "Хрещатик" Тел./факс: (044) 235-3260. E-mail: info@kreschatic.kiev.ua