Уроки державної мови Уроки державної мови Уроки державної мови
 
НАЗАД ЗМІСТ ВПЕРЕД

Календар за рік чи на рік?

І так і так правильно. Це слово для позначення року (часу дії календаря) може сполучатися з рядом відмінкових форм іменників. Якщо мовиться про минулий рік, звичайно вживають знахідний відмінок, поєднуючи його з прийменником за: календар за 2000 рік. Таке саме значення передає й родовий відмінок: календар 2000 року.

Коли ж ідеться про рік майбутній, знову вдаються до знахідного відмінка, але вже з прийменником на: календар на 2002 рік. Щоб означити поточний рік, використовують усі три форми.

Хліб-сіль

Розмовне. Вживається переважно у словосполученнях: водити хліб-сіль, ділити хліб-сіль, тобто харчуватися разом з кимось; жити спільними турботами тощо. “Щодня утрьох вони ділили хліб-сіль” (Михайло Коцюбинський). Подякувати за хліб-сіль — висловити вдячність за пригощання, піклування, гостинність. Цуратися хліба-солі — не виявляти поваги до господарів, відмовлятися від частування. “Хліба-солі ніколи не цурався” (Марко Кропивницький).

Вникати — уникати

Дієслова не тільки не синонімічні, а й протилежні за змістом. Що ж вони означають?

Вникати — намагатися зрозуміти суть чогось, розібратися в чомусь. “Як глибоко вникаєте ви в свої обов’язки?” (з анкети).

Уникати — прагнути не спілкуватися з кимось, не бажати чогось. “Ви все якось уникаєте розмовляти про те, що мене найбільш хвилює” (Захар Мороз).

Збитковий — збиточний

Ці прикметники також семантично відмінні.

Збитковий — який завдає матеріальних втрат; невигідний. Збиткове господарство, збиткове виробництво, збиткове підприємство, збиткове видання. Збиточний (збитошний) — здатний на прикрі вчинки; пустотливий; що виражає лукавство. “Все, що довго носив у серці на зарозумілого, збитошного сусіда, повалило зараз у нього наверх” (Володимир Бабляк), “Сміявся, як збиточне дитя з-під маминого подола” (Роман Іваничук).

Коли кандидат, а коли кандидатура

Слова не тотожні, хоча й схожі звучанням. Аби не плутати цих іменників у вживанні, нагадуємо їхні значення.

Кандидат — той, кого намічено для обрання, призначення або прийняття кудись; науковий ступінь. Кандидат у депутати, кандидат на голову правління, кандидат історичних наук.

Кандидатура — особа, названа або висунута як кандидат; права або можливість для когось виступати в цій іпостасі. “Проти кандидатури Пилипа Комарця я не заперечую” (Іван Микитенко).

Риболовецький — риболовний

На відміну від рибальський, рибацький, слово риболовецький має ще й значення “який займається рибною ловлею як промислом”. Риболовецька артіль, риболовецька бригада.

Риболовний — призначений для ловіння риби; який стосується рибальства. Риболовне судно, риболовний сезон.

Спостережливий — спостережний

Спостережливий — уважний; той, що вміє добре спостерігати, помічати. Цей прикметник застосовується як означення до іменника, що називає людину за певними особливостями: за статтю (спостережлива жінка), віком (спостережливий юнак), фахом (спостережливий учитель), нахилами (спостережливий художник) тощо. Ця лексема виражає рису характеру, здебільшого постійну, сталу.

Зовсім інше значення має спостережний — такий, що слугує для спостереження за кимось або чимось. “Настала ніч. Я виставив караули і спостережні пости” (Петро Вершигора).

Спостережний завжди виступає як означення до іменника, що виражає предмет, конкретне поняття, і ніколи не сполучається з іменником, який називає людину.

Отже, людина — спостережлива, пункт — спостережний.

Раптом — а що як

Не завжди доречно ми послуговуємося словом раптом. Цей прислівник, як і рівнозначні йому зненацька, враз, нараз, указує на несподівану дію або появу когось чи чогось. “Раптом усе затихло” (Леся Українка). А коли йдеться не стільки про несподіваність дії, скільки припускається можливість її, тоді краще користуватися висловами а що як, ану (ж). “Я можу піти туди; а що як ніхто ще не повернувся й хата замкнена?” (з живих уст).

Одним рядком

Неправильно Правильно

аренда оренда виписка з протоколу витяг з протоколу гусине перо гусяче перо державна казна державна скарбниця в ущерб на шкоду захолустя задвірки земляний наділ земельний наділ кайма облямівка влаштувати справи залагодити справи кладовка комора давати поблажку потурати крохмал крохмаль ларки кіоски не оправдав надії не виправдав надії милості прошу щиро запрошую набожні люди побожні люди в кінці року наприкінці року одинокий літній чоловік самотній літній чоловік перекличка переклик перила поручні перетурбації пертурбації підбір кадрів добір кадрів підчас часом повістка дня (зборів) порядок денний перевжна більшість більшість привичка звичка паливно-мастильні матеріали пально-мастильні матеріали за усіма признаками за всіма ознаками прицеп причіп простинь простирадло робити вигляд удавати ричаги важелі зложити повноваження скласти повноваження роза троянда звільнити кошти вивільнити кошти самосвал самоскид заключні заняття підсумкові заняття светер светр головуючий зборів голова зборів сволочі наволоч ласий на чуже добро ласий до чужого добра скважина свердловина сота меду стільник меду суточні добові ссуда позика місячна ставка місячний оклад текучка кадрів плинність кадрів уха юшка з риби чужорідне тіло стороннє тіло закупочна ціна закупівельна ціна

Підготував Борис РОГОЗА, ”Хрещатик”

 
НАЗАД | ЗМІСТ | ВПЕРЕД

© Редакція газети "Хрещатик" Тел./факс: (044) 235-3260. E-mail: info@kreschatic.kiev.ua

return_links(); ?>