Уроки державної мови Уроки державної мови Уроки державної мови
 
НАЗАД ЗМІСТ ВПЕРЕД

Вклад вносять, а внесок роблять

Вклад і внесок збігаються у значенні “щось цінне, внесене в громадську справу, в науку, літературу і т. ін.”, але іноді розрізняються вживаністю й сполучуваністю. Вклад вносять, а внесок роблять. Так і писати треба. Тільки вклад: грошова сума, що її взяв на зберігання ощадний банк. Вклади від населення приймають щодня. Тільки внесок: кошти, які хтось сплачує організації, установі тощо. Членські внески.

На перший погляд, удача і вдача — те ж саме. Але це не так. Удача — бажаний результат, щасливий збіг обставин, успіх. Нова вистава — творча удача театру. А вдача — характер, натура людини. У мого батька горда вдача.

Часом ставлять не на своєму місці прикметники подовжений і продовжений.

Слід пам’ятати, що подовжений — це збільшений у довжину. Подовжений шнур. А продовжений — збільшений у часі. Продовжений рейс, продовжений день.

Далеко не кожен із нас скаже, яка різниця між паливом і пальним. Тож візьмімо до уваги: паливо — горюча тверда, рідка або газоподібна речовина, що служить джерелом енергії. Збережене паливо, заготівля палива на зиму. Пальне — це паливо для двигунів внутрішнього згорання. “Машина мчиться легкова, літак гуркоче срібний, комбайн виходить на жнива, їм всім пальне потрібне” (Наталя Забіла).

Нерідко сплутують слова замісник і заступник. Замісник тимчасово виконує чиїсь обов’язки. Торік у школі працювали два вчителі-замісники. Заступник — офіційна особа, яка постійно відає певними ділянками роботи, одночасно працюючи з начальником (керівником), а коли той відсутній, наприклад, пішов у відпустку, то заступає його. Заступник директора комбінату.

Треба також розрізняти схожі за звучанням слова подвижник та сподвижник. Подвижник — людина, яка здатна на подвиг, самопожертву для досягнення високої мети; самовідданий трудівник. А сподвижник — товариш по боротьбі, діяльності; соратник. Ім’ям сподвижника Богдана Хмельницького Івана Богуна названо військовий ліцей на Печерську.

Не тотожні й слова будівник та будівельник. Перше вживається в значенні “творець, засновник”. Владислав Городецький — будівник чудових споруд у Києві. Друге — в значенні “той, хто має будівельну спеціальність”. Інженер-будівельник. Зрозуміло, люди цієї професії — найбезпосередніші та найактивніші учасники будівничих процесів у нашій столиці. Достатньо назвати уславлену холдингову компанію “Київміськбуд”, яку очолює Володимир Поляченко. І вони не містобудівельники, як це інколи подають засоби масової інформації, а містобудівники.

Дієслово закінчити вказує на припинення різноманітних дій, видів роботи, навчання тощо. “Хочу закінчити ще хоч одно оповідання” (Михайло Коцюбинський).

Аналогічне смислове наповнення в дієслова завершити, але йому надаємо перевагу тоді, коли потрібний урочистий тон оповіді. Порівняно із закінчити воно має абстрактніше значення. Так, завершити навчання, освіту, курс, але закінчити школу, інститут.

Підготував Борис РОГОЗА, ”Хрещатик”

 
НАЗАД | ЗМІСТ | ВПЕРЕД

© Редакція газети "Хрещатик" Тел./факс: (044) 235-3260. E-mail: info@kreschatic.kiev.ua