Уроки державної мови Уроки державної мови Уроки державної мови
 
НАЗАД ЗМІСТ ВПЕРЕД

Чому зникає слово ”покращання”?

До редакції надійшов лист. Адресант (саме так зветься його відправник, а одержувач – адресат) пише: ”Дуже вдячний ”Хрещатику” за ”Уроки державної мови”. Працюю в офісі, готую різні документи, інформаційні матеріали, і такі публікації газети стають у пригоді. Прошу відповісти на деякі мої запитання.

1. Покращання. У цьому слові в складі ща мені виправляють а на е, і виходить покращення. Чи правильно це?

2. Російське акт приемки-передачи перекладають українською як акт прийняття-передачі. Але ж цей вислів позначає дію, процес, тому, на мій погляд, потрібно писати акт приймання-передавання. А яка ваша думка?

3. У розпорядчих документах після слова наказую прізвища виконавців ставлять у дужках в давальному відмінку: ”Відділу зовнішньоекономічних зв’язків (Підопригорі) підготувати...” У мене є сумнів щодо правильності такого вживання. Гадаю, прізвище слід подавати в називному відмінку й неодмінно з ініціалами. У нас же цього не роблять, таким чином, виявляють неповагу до особи. А як ви вважаєте?

Микола Прохоренко, Старокиївський район.”

Отже, по порядку. Ще донедавна лексеми покращення і покращити, що їх словники фіксували як рідковживані, в основному виступали синонімами поліпшення і поліпшити. А покращання та покращати означали “стати гарнішим, привабливішим”. “Микола поздоровшав на чистому морському повітрі й покращав” (Іван Нечуй-Левицький); “Усе в хаті покращало, поніжнішало і набрало зовсім іншого вигляду” (Григорій Тютюнник). Сьогодні ж покращення і покращити агресивно витіснили з мовного вжитку поліпшення та поліпшити, а також знівелювали слова покращання і покращати, уподібнили собі їхні значення і навіть написання. Це, безперечно, впливи канцелярщини та шаблону на живу народну мову, звуження сфери вживання нашого лункого, барвистого слова.

Щодо двох інших запитань, то відповіді на них, власне, дав сам автор. Цілком погоджуємося з Миколою Прохоренком, що маємо писати акт приймання-передавання, як, до речі, й акт звіряння, а не звірки. Що в дужках прізвище виконавця директивних вказівок годиться ставити в називному відмінку й обов’язково з ініціалами.

Підготував Борис РОГОЗА, ”Хрещатик”

 
НАЗАД | ЗМІСТ | ВПЕРЕД

© Редакція газети "Хрещатик" Тел./факс: (044) 235-3260. E-mail: info@kreschatic.kiev.ua