Уроки державної мови Уроки державної мови Уроки державної мови
 
НАЗАД ЗМІСТ ВПЕРЕД

Торішній і минулорічний

Ще кілька прикладів. Російській антонімічній парі многочисленный і малочисленный в українській мові відповідають пароніми (слова, схожі звучанням) численний і нечисленний. Але у газетах та журналах, на радіо й телебаченні нам пропонують кальки: “Малочисленні (треба нечисленні) відвідувачі музею; люди, виховані на багаточисленних (треба численних) постановах” або й зовсім семантично неправильне багаточисельний, що означає багаточисловий.

Замість виняток уживають виключення, оскільки по-російському исключение; замість висновок — заключення; замість навколишнє середовище — оточуюче середовище (бо російське окружающая среда); замість запаморочилося в голові — закрутилася голова (рос. закружилась); замість незважаючи на щось — не дивлячись на щось (рос. несмотря).

Забуваються слова торішній, тогорічний — скрізь натрапляєш на кальку минулорічний (рос. прошлогодний). Пишуть і кажуть тим не менше (рос. тем не менее), тоді як потрібно — а втім, проте, однак; “зарплата (чи зарплатня) складає стільки-то” (рос. составляет), а потрібно становить.

В українській мові слово крупний означає: такий, що складається з окремих великих частинок: крупне (грубе) зерно, крупний (грубий) пісок. Але під впливом багатозначнішого російського крупный в українських текстах з’являються помилкові словосполучення — крупний талант, крупним планом. А тут на своєму місці буде великий: “Заняття в школі бізнесу ведуть представники великих американських підприємств”. Так само великий талант, показувати великим (широким) планом, велика буржуазія, велика рогата худоба, велика промисловість, великогабаритний, великопанельний і т. д.

Синоніми вираз і вислів у російській мові відтворюються одним словом — выражение. На цій підставі деякі наші мовці намагаються всюди вживати вираз, а лексемою вислів нехтують. За нормами сучасної мови маємо такий розподіл значень: вираз — вияв настрою, почуттів на обличчі; вислів — фраза, мовний зворот.

Підготував Борис РОГОЗА, ”Хрещатик”

 
НАЗАД | ЗМІСТ | ВПЕРЕД

© Редакція газети "Хрещатик" Тел./факс: (044) 235-3260. E-mail: info@kreschatic.kiev.ua