Уроки державної мови Уроки державної мови Уроки державної мови
 
НАЗАД ЗМІСТ ВПЕРЕД

Розмір, об’єм, обсяг

Чи є різниця між цими словами, чи вони абсолютні синоніми, котрі можна довільно вживати на свою вподобу?

Іменник розмір ставлять тоді, коли йдеться про величину чогось в одному або в усіх вимірах. “І ось, нарешті, вершина. Це була площа значних розмірів, безладно завалена голим камінням” (Олесь Гончар). Розмір — це і стандартизований показник одягу людини за даними якогось вимірювання (костюм 50-го розміру, пальто 54-го розміру), і літературознавчий термін, який виражає кількість та чергування складів у вірші, від чого залежить мелодійний лад поетичного твору. А також термін музичний.

Об’єм означає величину завдовжки, завширшки і заввишки якогось тіла із замкнутими поверхнями, що вимірюється в кубічних одиницях. “Треба було визначити поверхню і об’єм конуса” (Олександр Довженко).

Зі словами книжка, стаття, капіталовкладення, знання, робота і низкою інших слід уживати обсяг. “Математику знав Марко в більшому обсязі, ніж вимагає того середня школа” (Олександр Копиленко).

Використання таких словосполучень, як розмір статті, об’єм роботи, розмір книжки або об’єм книжки, є порушенням стилістичної норми. “Збільшення масштабів і темпів розвитку народного господарства супроводжується лавиноподібним ростом об’єму (треба зростанням обсягу) інформації, необхідної для планування й управління виробництвом” (з журналу).

Підготував Борис РОГОЗА, ”Хрещатик”

 
НАЗАД | ЗМІСТ | ВПЕРЕД

© Редакція газети "Хрещатик" Тел./факс: (044) 235-3260. E-mail: info@kreschatic.kiev.ua