Уроки державної мови Уроки державної мови Уроки державної мови
 
НАЗАД ЗМІСТ ВПЕРЕД

Недолік чи хиба?

Колись іменник недолік мав далеко вужче значення, ніж тепер. Утворений від кореня дієслова лічити (рахувати) й заперечної частки недо, він був синонімом слова нестача. Саме в такому розумінні його вживали класична література та народне мовлення. “Під час ревізії каси виявлено недолік (або нестачу) на чималу суму”.

Згодом цей іменник утратив своє первинне значення і набув змісту російського слова недостаток. Хоча з погляду мовної традиції є чіткіші українські відповідники: хиба, вада, огріх, похибка, недоробок тощо. “Івана кликали в селі Переломаним. Мав у поясі хибу, бо все ходив схилений” (Василь Стефаник). “Цей твір захоплює читача, але в ньому багато стилістичних вад”.

То чи варто всі названі тут синоніми замінювати одним-єдиним і не завжди доречним у конкретному контексті словом недолік, як це нерідко роблять у нас?

Буває, деякі мовці не розрізняють значень слів спеціальність, професія й фах і тому припускаються помилок. Для них нагадаємо: спеціальність — це окрема галузь науки, техніки, мистецтва і т. ін., в якій людина працює; основна кваліфікація. Хірург за спеціальністю. А професія — рід занять, певна форма трудової діяльності. Вибір професій. Професія вчителя.

Професія найчастіше виступає як родове поняття стосовно слова спеціальність, тож використовувати одне замість одного не рекомендується. Порівняймо: за професією лікар, за спеціальністю стоматолог. Фах уживається з обома значеннями. Фах учителя. Хірург за фахом.

Прикметники братерський і братній збігаються семантично, коли передають зміст: “який буває між однодумцями, близькими людьми, народами”. Братерська (братня) допомога. Розрізняються сполучуваністю. Братерська єдність. Братні партії.

Тільки братній уживається в значенні “який стосується брата”. Рідна братня кров.

Тільки братський входить до усталених словосполучень братська могила, братські школи (іст.).

Принагідно зазначимо, що при підметі, вираженому зворотом “брат з сестрою” (чоловік з жінкою, батько з матір’ю), присудок має: а) форму множини, якщо дія приписується двом рівноправним особам — брат з сестрою поїхали в село; б) форму однини, якщо треба підкреслити, що хтось супроводжує особу, — брат з сестрою поїхав за кордон; в) за наявності слова разом частіше використовується форма однини — брат разом з сестрою пішов у ліс.

Підготував Борис РОГОЗА, ”Хрещатик”

 
НАЗАД | ЗМІСТ | ВПЕРЕД

© Редакція газети "Хрещатик" Тел./факс: (044) 235-3260. E-mail: info@kreschatic.kiev.ua