Уроки державної мови Уроки державної мови Уроки державної мови
 
НАЗАД ЗМІСТ ВПЕРЕД

Нарешті про ”нарешті”

Прислівник нарешті відокремлюється комами як вставне слово: 1. Якщо вказує на зв’язок думок, порядок викладу. “Та й, нарешті, ви зможете дістати в нього належну консультацію” (з газети). 2. Якщо наголошує, що член речення, при якому воно стоїть, завершує сказане або є останнім у переліку. “Минають села, наче сни. І от, нарешті, засиніли Дніпропетровщини лани” (Володимир Сосюра). 3. Якщо дає оцінку факту, служить для висловлення нетерпіння, незадоволення і под. “— Чи ти скінчиш, нарешті, нещасний комедіанте!” (Михайло Коцюбинський).

А знаком оклику його відокремлюють тоді, коли цей прислівник уживається для вираження радості, захвату, задоволення тощо (в значенні вигуку). “Нарешті! Наші дорогі гості приїхали” (з газети).

Вставними найчастіше бувають такі слова й словосполучення: бач, бачиш, безперечно, безсумнівно, бувало, видимо, видно, відома річ, власне, втім, головне, головним чином, далебі, до речі, звичайно, звісно, здавалось, значить, зрозуміло, кажуть, коротше кажучи, либонь, мабуть, між іншим, мовляв, може, можливо, навпаки, на жаль, на мій погляд, на нашу думку, наприклад, на щастя, немає сумніву, отже, очевидно, певна річ, певно, по-перше (по-друге...), правда, проте й однак (коли ці слова стоять не на першому місці в головному чи підрядному реченнях, де вони є сполучниками), сказати б, справді, щоправда, як видимо, ясна річ і деякі інші.

Коли сполучник а (рідше але) відноситься до вставного слова, він комою не виділяється: а власне, а втім, а може, а можливо тощо. “А може, зустрінемося сьогодні?”

Якщо два слова, перед кожним з яких є сполучник і або ні, становлять єдиний усталений вислів, то відокремлювати їх не слід: і так і сяк, і туди і сюди, і вдень і вночі; ні туди ні сюди, ні сяк ні так, ні се ні те, ні вдень ні вночі, ні риба ні м’ясо.

Не потрібна кома також між двома однорідними членами речення, що з’єднуються повторюваним сполучником та утворюють тісну змістову єдність (звичайно вони не мають при собі пояснювальних слів): “А потім і щастя і горе обірвались так раптом” (Леся Українка) .

Підготував Борис РОГОЗА, ”Хрещатик”

 
НАЗАД | ЗМІСТ | ВПЕРЕД

© Редакція газети "Хрещатик" Тел./факс: (044) 235-3260. E-mail: info@kreschatic.kiev.ua